Digikala

با توجه به رونمایی از آی‌فون 6s تصمیم گرفته‌ایم این گوشی را در کنار Galaxy S6 سامسونگ قرار دهیم و قابلیت‌های آن دو را با هم مقایسه کنیم.

اندازه و وزن
گلکسی S6 و نسخه‌ی Edge آن هر دو کمی از آی‌فون جدید بزرگ‌تر هستند. گوشی S6 سامسونگ  4 درصد بلندتر و 6 درصد پهن‌تر است. در حالی که نسخه‌ی Edge سه درصد بلندتر و چهار درصد پهن‌تر است.
آی‌فون جدید کمی از آی‌فون 6 پهن‌تر است. در حالی که اندازه‌ی آی‌فون جدید با گلکسی S6 Edge برابری می‌کند، گلکسی S6 معمولی شش درصد باریک‌تر است.
البته به خاطر داشته باشید که هر سه گوشی بسیار باریک هستند.
آی‌فون 6S هم‌چنین 4 درصد سنگین‌تر از S6 معمولی و 8 درصد سنگین‌تر از S6 Edge است. البته تفاوت‌ها بسیار کم و غیر قابل تشخیص هستند.
Mobile1
جنس بدنه
پشت آی‌فون از آلومینیوم ساخته شده و گلکسی هم پشت‌اش یک شیشه‌ی Gorilla Glass  دارد.
بدنه‌ی آلومینیومی آی‌فون تا کناره‌های‌اش هم می‌آید، در حالی که سامسونگ برای کناره‌های S6 از آلومینیوم استفاده کرده و شیشه‌ی پشت‌اش تا کنارش ادامه پیدا نمی‌کند.
Mobile3
رنگ
اپل امسال رنگ «رز گلد» را هم به رنگ‌های آی‌فون اضافه کرده است. رنگ‌های دیگر هم که در نسخه‌های قبلی آی‌فون وجود داشتند.‌‌
صفحه‌ی نمایش
با توجه به اینکه آی‌فون 6S یک بروزرسانی محسوب می‌شود، صفحه‌اش همان صفحه‌ی آی‌فون 6 است. در نتیجه صفحه‌های گلکسی‌ها هنوز بزرگ‌تر هستند.
با توجه به وضوح تصویر و تعداد پیکسل‌های بیشتر دو گوشی گلکسی، کیفیت بهتری نسبت به آی‌فون ارایه می‌دهند.
‌‌تغییری صورت نگرفته است و صفحه‌های مثل قبل همان IPS و AMOLED هستند.
Mobile5
قابلیت‌ها
بزرگ‌ترین قابلیت جدید آی‌فون 6s، قابلیتی است که اپل آن را 3D Touch نامیده است. صفحه‌ی گوشی مثل صفحه‌های Apple Watch و مک‌بوک‌های جدید، قابلیت فورس‌تاچ را دارد و بر حسب مقدار فشاری که روی‌اش وارد می‌شود، فرمان‌هیا مختلفی می‌گیرد.
برای مثال می‌توان روی یک ایمیل فشاری کوتاه داد و محتوای آن را به‌صورت خلاصه دید، یا اینکه مقدار فشار را بیشتر کرد تا ایمیل کاملا باز شود.
اسکنر اثر انگشت هر دو گوشی از بهترین حسگرهایی است که در گوشی‌های هوشمند از آن‌ها استفاده شده است.
هم سامسونگ و هم اپل دو سرویس جداگانه به اسم Samsung Pay و Apple Pay برای پرداخت توسط گوشی دارند.
سخت‌افزار
اپل از سرعت و تعداد هسته‌ی پردازنده‌ی A9 صحبت نکرده است، اما صحبت درباره‌ی سرعت آی‌فون از روی آمار و ارقام هیچ‌وقت تخمین خوبی از قدرت آن نزده است؛ طوری که می‌توان گفت سرعت آی‌فون با توجه به چیزی که از سخت‌افزارش انتظار داشته‌اید همیشه بهتر عمل کرده است.
اپل معمولا حرفی از سخت‌افزار دقیق داخل محصولات‌اش نمی‌زند.
نسخه‌ی ارزان‌تر گلکسی S6 میزان حافظه‌ی بیشتری نسبت به آی‌فون دارد، اما بقیه‌ی مدل‌ها مثل هم هستند.
97
دوربین
برای اولین بار است که اپل دوربین پشت آی‌فون را از زمان 4s ارتقا داده است.
دیافراگم لنز دوربین آی‌فون 6S نسبت به گذشته بهتر شده و به f/2.2 رسیده است.
تنها مدل 6s Plus آی‌فون لرزش‌گیر تصویر دارد.
Mobile8
باتری
اپل به طور رسمی اطلاعات باتری آی‌فون 6s را منتشر نکرده است، اما اگر به تصویر ویدیویی که منتشر کرده اعتماد کنیم، می‌توانیم میزان باطری را 1715 میلی‌آمپرساعت ببینیم.
بیشتر گوشی‌های اندرویدی جدید قابلیتی به اسم Fast Charge دارند که به امکان سریع شارژ گوشی را فراهم می‌کند. اپل هنوز این قابلیت را به گوشی‌اش اضافه نکرده است.
منبع: دیجی کالا